Інформація від Локачинського РС УДСНС про забезпечення охорони урожаю зернових культур та грубих кормів вiд пожеж

Дата: 08.07.2020 09:40

На території Волинської області протягом 2014-2019 років зареєстровано 14 пожеж на хлібних масивах сільськогосподарських підприємств, внаслідок яких знищено понад 120 га зернових культур на корні та завдано прямих матеріальних збитків на суму понад 1 млн. 700 тис. грн., по 2 пожежі виникло у 2014 та 2015 роках, 3 у 2016 році, 1 у 2017 році, по 3 пожежі у 2018 та 2019 роках. В Локачинському районі на хлібних масивах за останні роки виникло 2 пожежі.  Так, в серпні 2016 року поблизу села Шельвів Локачинського району на землях, які орендовані ТзОВ «Птахокомплекс Губин» на хлібному масиві загальною площею 68,6 га, вогнем знищено пшеницю на площі 39,4 га. Пожежа виникла внаслідок перекидання вогню з сусідньої земельної ділянки, на якій здійснював спалювання післяжнивних залишків місцевий житель. А також в липні 2017 року поблизу с. Юнівка Локачинського району на полі, яке орендує ТзОВ «П’ятидні», внаслідок пожежі вогнем знищено 2 га посівів гороху. Причина пожежі – обрив високовольтної лінії з подальшим горінням ранніх зернових гороху.

Разом з цим, майже щорічно виникають пожежі на складах грубих кормів. Так, протягом 2014-2019 років в області зареєстровано 7 таких пожеж, внаслідок яких вогнем знищено понад 800 тон грубих кормів, завдано прямих матеріальних збитків на суму понад 1 млн.грн. Також протягом 2014-2019 років в області виникло 11 пожеж на техніці, яка була задіяна під час збирання врожаю (6 тракторів та 5 комбайнів)

З метою забезпечення належного рівня пожежної безпеки в період збирання зернових та заготівлі грубих кормів та недопущення пожеж на хлібних масивах та в місцях зберігання зернових, Локачинський районний сектор Управління ДСНС у Волинській області просить Вас провести інформаційно-розяснювальну роботу з громадянами та одноосібниками, керівниками господарств, які мають зернозбиральну техніку та поля з зерновими, щодо дотримання ними правил пожежної безпеки під час жнив, а саме:

Для господарств:

• Доукомплектувати пожежний щит на території господарства первинними засобами пожежегасіння згідно норм належності (вогнегасники - 3 шт., ящик з піском - 1 шт., покривало з негорючого теплоізоляційного матеріалу або повсті розміром 2 x 2 м - 1 шт., гаки - 3 шт., лопати - 2 шт., ломи - 2 шт., сокири - 2 шт.);
        • Дозабезпечити приміщення господарства сертифікованими вогнегасниками згідно норм  належності;
        • Провести заміри опору ізоляції електромережі та блискавкозахисту на контур заземлення в приміщеннях;
        • Обладнати складські приміщення автоматичною установкою пожежної сигналізації;
        • Вивісити на видному місці при в’їзді на територію господарства таблички із зазначенням порядку виклику пожежної охорони, знаки місць розміщення первинних засобів пожежегасіння  схему руху автотранспорту, зазначити місце розташування водонапірної вежі;
        • Забезпечити територію, будівлі та приміщення  відповідними знаками безпеки згідно ДСТУ ISO 6309:2007  «Протипожежний захист. Знаки безпеки. Форма та колір»;
        •  Провести протипожежні інструктажі під розпис в спеціальному журналі з усіма працівниками господарства задіяними під час жнив;

Для господарств та одноосібників:

• Укомплектувати с/г техніку згідно норм первинними засобами пожежегасіння, а саме: комбайни та трактори- 2 вогнегасники, 2 лопати, 2 мітли; автомобілі – 2 вогнегасники;
        • Здійснити перевірку  наявних вогнегасників термін експлуатації яких вийшов;
        • Відрегулювати зернозбиральну техніку, автомобілі агрегати їх системи живлення, змащення, охолодження, запалення;
        • Обладнати корпуси комбайнів заземлювальним ланцюгом;
        • Хлібні масиви необхідно розбити на ділянки площею не більше 50 га. Між ділянками слід робити прокоси не менше 8 м завширшкита  проорати смугу не менше 4 м завширшки.
        • Обкосити з прибиранням скошеного та оборати захисною смугою не менше 4м. завширшки хлібні масиви в місцях прилягання їх до автошляхів;
        • Здійснювати заправку транспортних засобів у польових умовах за межами полів (більше 30 м.) і при вимкнених двигунах;
        • Встановити трактор з плугом на випадок виникнення пожежі на хлібних масивах з площею≥ 25 га.;
        • Проводити скирдування з дотриманням протипожежних розривів ≥ 20м.; до ліній електропередач ≥ 15м.; до автодоріг ≥ 20м.;   до будівель та споруд ≥ 50м;
        • Оборати скирти від основи на відстані - 5м. смугою завширшки 4м.;
        • Забороняється паління стерні, післяжнивних залишків та розведення вогню в місцях збору зернових та заготівлі грубих кормів.

Локачинський РС УДСНС звертається до Вас щодо проведення постійної профілактичної роботи з громадянами під час жнивної компанії,   дотримання ними правил пожежної безпеки, адже причиною пожежі   може стати як несправність зернозбиральної техніки, так і необережно кинутий недопалок цигарки або не загашений сірник.  Також нагадуємо, що за спалювання стерні та післяжнивних залишків громадянами настає адміністративна, а в деяких випадках і кримінальна відповідальність!

Затрачені кошти на вищезгадані профілактичні протипожежні  заходи  можуть не тільки не допустити, але й вчасно ліквідувати вогонь, і тим  самим зберегти Ваше майно та хліб. Збереження врожаю від вогню обов’язок кожного громадянина!