Щодо запобігання поширення природно-осередкових інфекцій, що передаються через укуси кліщів
На виконання листа ДУ «Волинський обласний лабораторний центр Міністерства охорони здоров’я України» від 16.03.2020р. №573 Горохівський міжрайонний відділ ДУ «ВОЛИНСЬКИЙ ОБЛАСНИЙ ЛАБОРАТОРНИЙ ЦЕНТР МІНІСТЕРСТВА ОХОРОНИ ЗДОРОВ’Я УКРАЇНИ» інформує:
Природні умови Волині сприятливі для формування природно-осередкових інфекцій, що передаються через укуси кліщів. На сьогодні в області нараховується понад 40 ензоотичних територій по кліщовому вірусному енцефаліту та близько 130 - по лаймбореліозу.
Протягом останніх 5 років в Україні зареєстровано 20 випадків кліщового вірусного енцефаліту, з них 15 на території Волинської області, що становить 75% від усіх випадків. Активно діючий природний осередок області - це майже вся територія Ратнівського району, в меншій мірі території Камінь-Каширського та Ківерцівського районів.
На відміну від кліщового енцефаліту, де в основному, спостерігаються поодинокі випадки захворювання, епідемічна ситуація з іксодових кліщових бореліозів в Україні, та Волинській області зокрема, є неблагополучною і з кожним роком ускладнюється. Кількість заражених хворобою Лайма за останні 5 років зросла у 3 рази (з 20 випадків в 2015р. до 59 випадків в 2019р.). Хвороба реєструється у всіх районах та містах області. За результатами проведенного аналізу за 2019 рік: у 65% осіб захворювання виникали після перебування на території лісових масивів та парків, 35% пов’язані з роботою на присадибних ділянках.
На основі епідеміологічного та епізоотологічного прогнозів, весняний пік активності кліщів щороку очікується в квітні – травні. Проте, аномально тепла зима в цьому році сприятливо вплинула на розмноження кліщів, а тепла погода і висока вологість посприяли їх активності уже в березні. За оперативними даними до лікувально-профілактичних установ за медичною допомогою з приводу укусів кліщів протягом минулого тижня (з 9.03 по 13.03) звернулось 4 особи, в тому числі 1 дитина. Але як свідчать дані статистичних досліджень, тільки 1 з 10 людей звертається за медичною допомогою.
Лікарями – епідеміологами та біологами лабораторії особливо небезпечних інфекцій нашої установи проводиться моніторинг за розповсюдженням кліщів та їх лабораторні дослідження по всій адміністративній території області. Щорічно збирається та досліджується від 8 до 10 тисяч кліщів, до 3% виявляється з позитивними знахідками. При мікроскопічному дослідженні кліщів, знятих з людей, борелії виявляються у 35-40%.